piątek, 11 września 2020

Kredyt hipoteczny, podstawowe informacje i rodzaje



Na zakup mieszkania, domu czy innej nieruchomości najczęściej zaciągamy kredyty hipoteczne. Jest to spowodowane dużym kosztem nabywanej własności. Przeciętny człowiek nie posiada takiej gotówki na zbyciu, dlatego musi złożyć wniosek w banku o kredytowanie zakupu.


Kredyty hipoteczne mogą osiągać wysokie kwoty z uwagi na długi okres kredytowania. Niektóre banki w Polsce mają w swojej ofercie kredyty hipoteczne nawet na 40 lat. Dzięki temu rata kredytu jest osiągalna dla przeciętnego Kowalskiego. Dodatkowym zabezpieczeniem dla banku jest ustanowienie hipoteki na nabywanej nieruchomości. Oznacza to, że w przypadku nie spłacenia kredytu hipotecznego bank może przejąć nieruchomość i zlicytować ją w celu odzyskania pożyczonej kwoty. Można więc przyjąć, że osoba spłacająca kredyt nie jest właścicielem. Staje się nim dopiero po wpłaceniu ostatniej raty kredytu. Z uwagi na długi okres kredytowania, jako że nie jesteśmy w stanie przewidzieć wypadków losowych, taki kredyt często musi zostać ubezpieczony. Niektóre banki internetowe tego wymagają. Zwiększa się przez to koszt kredytu, jednak w razie gdyby kredytobiorca nie mógł go spłacać z uwagi na utratę pracy, wówczas następuje czasowa spłata z ubezpieczenia.
Kredyt hipoteczny, co to jest, rodzaje kredytu hipotecznego

Załóżmy że mówiąc o kredycie hipotecznym będziemy rozpatrywać:

- kredyt mieszkaniowy

- kredyt konsolidacyjny

- pożyczka hipoteczna

Kredyt mieszkaniowy – przeznaczony jest na zakup gotowej nieruchomości, nieruchomości którą możemy użytkować od zaraz, kredyt taki możemy przeznaczyć również na zakup lub budowę nieruchomości, która jest w trakcie trwania inwestycji budowlanej. Kredyt mieszkaniowy można przeznaczyć również na zakup działki budowlanej.

Kredytobiorcą jest osoba fizyczna lub osoby fizyczne z którymi bank podpisał umowę o kredyt mieszkaniowy. Kredyt mieszkaniowy jest kredytem hipotecznym, zaciągniętym na zakup mieszkania, domu. Równocześnie hipoteka nowo zakupionego mieszkania domu jest zabezpieczeniem kredytu.

Kredyt konsolidacyjny - (pożyczka konsolidacyjna) to rodzaj kredytu przeznaczonego na spłatę innych zobowiązań kredytobiorcy. Konsolidacji może podlegać liczny wachlarz kredytów np.: gotówkowe, samochodowe, ratalne, hipoteczne.

Podstawową zaletą konsolidacji jest zamiana kilku kredytów na jeden, zazwyczaj długoterminowy i o niższej stopie oprocentowania.

Banki oferują taki kredyt w dwóch wariantach, pierwszy pozwala na połączeniu kilku zobowiązań, ale jednym z nich musi być kredyt hipoteczny. Taki kredyt konsolidacyjny zabezpieczony będzie wówczas hipoteką na nieruchomości. Drugi wariant łączy zobowiązania wyłącznie o charakterze konsumpcyjnym, a więc pożyczek gotówkowych, zadłużeń na kartach kredytowych, kredytów samochodowych czy kredytów ratalnych.

Celem łączenia kredytów jest zmniejszenie wysokości miesięcznych rat. Dzięki zabezpieczeniu w postaci mieszkania lub domu bank może bowiem udzielić kredytu ze znacznie niższym oprocentowanie.

Pożyczka hipoteczna – dotyczy osób, które są w posiadaniu jakiejś nieruchomości.

Pożyczka jest udzielona przez bank na dowolny cel konsumpcyjny, której zabezpieczeniem jest hipoteka nieruchomości. Prawa do tej nieruchomości posiada pożyczkobiorca, oczywiście te prawa nie mogą być obciążone żadnymi zobowiązaniami kredytowymi.

Zastanawiasz się kredy kredyt wybrać? Oferta którego banku będzie dla Ciebie najlepsza?

  Kredyt, lokata... Mnogość ofert, jak w wielkim centrum handlowym! A gdyby tak, wszystko umieścić w jednym miejscu... Podajesz co Ciebie in...