piątek, 11 września 2020

Konsolidacja kredytów, czy to się opłaca?

Kryzys. O tym się mówi i pisze. Kryzys ogarnął cały świat. Ale mimo problemów, Polacy chętnie zaciągają kredyty. Bierzemy pożyczki prawie na wszystko - na zakup samochodu, na zakup mieszkania, na nowy sprzęt RTV i AGD.




Pożyczki bierzemy też na wakacje i drogie zagraniczne podróże. Bardzo często powodem są atrakcyjne oferty banków i dodatkowe możliwości, jakie stwarza posiadanie konta bankowego na przykład z debetem. Banki także prześcigają się w ofertach kart kredytowych, kredytów odnawialnych w ramach konta osobistego. Klient bierze, więc pożyczki, a w zasadzie żyje na kredyt z pieniędzy banku. I coraz częstsze są przypadki, że w ten nieprzemyślany sposób popada się w pętlę zadłużenia spłacając coraz to nowe pożyczki, których koszty przekraczają dochody lub możliwości finansowe. Kilka rat to dodatkowo kilka terminów ich spłaty, co może być problematyczne z zapamiętaniem konkretnych terminów płatności. Gdy sytuacja staje się naprawdę nerwowa i nieprzewidywalna, w sukurs przychodzi nam kredyt konsolidacyjny. I nie traktujmy go, jako jeszcze jednego nowego kredytu. Będzie on jedynym naszym kredytem.

Koło ratunkowe


Kredyt konsolidacyjny to specyficzna oferta bankowa. Skierowana jest do wszystkich osób, które mają zaciągnięte zobowiązania w licznych instytucjach finansowych. Mogą to być kredyty konsumpcyjne, kredyty hipoteczne, kredyty wzięte na zakup samochodu, spłata kart kredytowych czy debet na rachunku bankowym. Rodzaj zobowiązań i ich ilość dla banku, który proponuje kredyt konsolidacyjny, nie ma znaczenia.

Konsolidacja kredytów jest to niewątpliwie zaciągnięcie kolejnego zobowiązania. Ale to zobowiązanie zaciągane jest w celu spłacenia pozostałych kredytów i zamiany licznych rat na jedną niższą, która już zmniejsza diametralnie obciążenie budżetu domowego. Bank reguluje należności w innych bankach, a klient, który zdecyduje się na konsolidację kredytów, otrzymuje większą pożyczkę. Taka pożyczka jest jednak rozłożona w czasie na mniejsze miesięczne zobowiązania płacone w jednej racie do jednego banku. Otrzymując taki kredyt możemy ponadto część środków przeznaczyć na dowolny cel na przykład na zakup sprzętu AGD lub egzotyczne wakacje.

Czy konsolidacja się opłaca?


Kredyty konsolidacyjne tanie nie są. Przede wszystkim decyduje o tym okres spłaty zobowiązania – im dłuższy, tym droższy kredyt. Po drugie o kosztach kredytu konsolidacyjnego decyduje jego rodzaj. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny jest kredytem drogim, którego koszty mogą nawet trzykrotnie przewyższyć zaciągnięte wszelkie zobowiązania finansowe. Jednak jest łatwy do spłacenia ze względu na relatywnie niską miesięczną ratę i niskie oprocentowanie. Natomiast kredyty konsolidacyjne gotówkowe są może tańsze od kredytu hipotecznego, jednak trudniej dostępne i co za tym idzie dużo droższe, gdyż bank stosuje zapory finansowe nie mając odpowiedniego zabezpieczenia spłaty powziętego zobowiązania finansowego. Konsolidacja kredytów zawsze opłaca się bankowi, jednak klient ma też plusy – przede wszystkim płaci jedną niższą ratę.

Zastanawiasz się kredy kredyt wybrać? Oferta którego banku będzie dla Ciebie najlepsza?

  Kredyt, lokata... Mnogość ofert, jak w wielkim centrum handlowym! A gdyby tak, wszystko umieścić w jednym miejscu... Podajesz co Ciebie in...